אנטיפארוס לוגראס מולוס פונדה קולימבית'רס דריוס סנטה מריה לפקאס גולדן ביץ' אמבלאס אליקי פיסו ליבאדי פאריקיה נאוסה

טבע ונוף באי הקסום פארוס
אומנם האי פארוס ידוע בעיקר זכות מגוון החופים האטרקטיביים שבו אבל האי כולו מתאפיין ביופי פשוט ולא מקולקל. למרות בנייה מאסיבית בשנים האחרונות של בתי קיץ ווילות נאות, האי מלא פינות חמד, עצי זית וגפן, שדות מעובדים, חוות חקלאיות קטנות, כנסיות ומנזרים המשקיפים לנוף מרהיב.

גם אטרקציות תירותיות כמו עמק הפרפרים או מערת הנטיפים באנטיפארוס נותרו במצבם הבסיסי ללא מסחריות יתר' לפארוס יצא שם של אי נשי באופיו, רך, מתון ועגול.  בניגוד לשכנו ממזרח, האי נאקסוס, הידוע כאי בעל תכונות גבריות. בפארוס כביש היקפי אחד שסב בסמוך לקו החוף מה שהופך אותו אידילי לרוכבי אופניים.

הוא אי בינוני בגודלו ואם זאת עשיר בצורות נוף, מפרצים, נקיקים וסלעים. במרכזו הרים גבוהים ששוליהם משתפלים לעבר הים. בחורף זורמים מי גשמים בנקיקים ובנחלים אל הים ושדות שלמים פורחים בשלל צבעים. טיולים רגליים בימי חורף יפים ובאביב הם כמו טיול בגן עדן בראשיתי. בקייץ השדות מתיבשים ומצהיבים וכל עץ נותן צל מבורך. 

כמו במקומות אחרים ברחבי יוון הכנסיות והמנזרים ממוקמים בנקודות המרהיבות ביותר ורבים מהם שווים ביקור בצירוף פקניק. למשל אגיוס אנדוני , מנזר סגור הנמצא בראש גבעה מעל מארמרה    Marmara בצד המזרחי של האי. כדי להגיע מנזר יש לנסוע מהישוב מארפיסה Marpissa למרמארה וליד תחנת קמח באמצע הישוב לפנות לכיוון ההר. הכביש נגמר במבנה ממנו מתפתל שביל המגיע למנזר למעלה. את שאר העליה עושים ברגל בשביל צר מוקף צמחיה. הנוף למעלה שווה את הטיפוס!

PROJECT VACATION: Trailer Presentation Episode: PAROS from PROJECT VACATION on Vimeo.

באגיוס יורגוס הנמצא על צלע ההר המזרחי המשקיף לנאקסוס יש כשלושה נזירים המתחזקים את המנזר ופותחים אותו פעם בשנה לקהל בחגיגות יום השם של יורגוס. הם מגדלים במקום תרנגולות וירקות ומשקים ממימי מעיין מקומי. בחצר המנזר יש צל נעים גם בימי הקייץ החמים ביותר.

בצפון האי בסוף מפרץ קולימביטריס נמצא הפארק האקולוגי, Paros park ובו מסומנים שבילי הליכה של טיולים בין שעתיים עד שלוש וחצי שעות (אפשר להאריך ולקצר עפ"י הרצון והיכולת). למרות שמדובר באיזור חשוף וסלעי זוהו בו יותר מ-200 סוגי פרחים. השבילים מובילים אל מגדלור הנמצא בקצה לשונית בים.

בדרך לשם, בקולמביטריס, סלעים גדולים יוצרים מפרצים מענינים ומעבר לכביש יש שביל הליכה מסומן לפסגת גבעה בה נמצאים שרידי מקדש לאלה ארטמיס. מהמקדש נשקף המפרץ כולו והעיירה הצפונית נאוסה Naoussa.    

עמק הפרפרים Petaloudes מצוי 7 ק"מ דרומית לעיר המרכזית פרקייה. בנקיק ובו שפע מיים וצמחייה מתרבה פרפר מזן אחד ושמו panaxia quadripunctria . במקום שבילים קטנים מזרקה וקיוסק נעים והוא מתאים לבילוי יום חם במיוחד. 

בתקופה ההלנית מחצבות השייש במארפי Marathi היוו את מקור עושרו של האי. השייש של פארוס מפורסם בשקיפותו ומעביר אור דרך 10 מ"מ. רבים מהפסלים המפורסמים של התקופה, כמו ונוס ממילו סותתו בשייש זה ויש מקורות המעידים שגם עמודי בית המקדש של שלמה. המחצבות הם אתר יפה לטיולים ואפשר גם להיכנס לתוך אחת המחילות, מצוידים בפנס, כאשר היציאה היא בצד השני. 

הדרך הביזנטינית העתיקה מלפקס lefkesלפרודרומוס prodromos היא מסלול הליכה יפה במיוחד.  חונים בלפקס, הולכים ברחוב הראשי  ויורדים לכיוון מטה שם מתחילה הדרך המתפתלת בנוך נוף עשיר בצמחייה. הדרך עולה ונשקף ממנה נוף הים, האי נאקסוס והישובים השכנים מארמרה ומרפיסה. בפאתי פרודרומוס רועים כבשים ופרות ובמרכז פרודרומוס טברנה ובה אוכל מקומי אופיני. 

 באי השכן אנטיפארוס (פעם האיים היו אחד ועם הזמן נפרדו) קיימת מערת הנטיפים שמעריכים את גילה ב-45 מיליון שנה.  צריך לכופף את הראש ונכנסים דרך פתח קטן ואז יש 412 מדרגות מטה לתוך בטן האדמה. הדרך רצופה כתובות גרפיטי מהמאות האחרונות. המערה נסגרת למבקרים בשעה 15:00

עוד אפשרות למסלול הליכה מעניין מאד הוא הליכה מהכפר אמבלאס שלצד החוף לכיוון נאוסה וסנטה מריה הליכה על שביל וכביש עפר המצוי ממש לאורך החוף, בשביל כולו משקיף על הים ולצידו צמחי בר וחיות בר המסתובבות חופשי ומספקות הרגשה אכליו אתם בשמורת טבע באמצע הים, בסיום השביל תצפו באי קטן אליו ניתן להגיע בהליכה ומעט שחייה ולהגשים את החלום של אי ממש משלכם בלבד.

באיזור molos ממשיכים מהכפר לכיוון החוף והנמל, ליד הכנסיה ממשיכים בכביש הפונה ישר וימינה וממשיכים ללכת עד שמגיעים לאחד החופים הנסתרים והמיוחדים ביותר באי פארוס, חוף שסביבו מצוקי חול וסלע בצבעים של חום ואדום ובדרך כל שהיא הוא מזכיר את החוף האדום של סנטוריני, מעל החוף ישנן גבעות מקסימות שופעות בפרפרים ופרחים ומסלולי הליכה קצרים של שעה עד שעתים, מומלץ מאד.

 

Byzantine Route in paros
פארוס, לא רק חופים זהובים ומי טורקיז צלולים.


החופים של פארוס הם עולם אחר מהחופים של רודוס או כרתים, כל חופי פארוס חוליים ומרהיבים עם מי טורקיז צלולים.


נמל הדייגים של נאוסה הוא המקום לקבל אווירה יונית במיטבה בשילוב של בארים עדכניים, סירות דייגים, טברונות ונוף אנושי במיטבו.ראו גם : מלונות מומלצים באי פארוס